Με την πλάτη στον τοίχο ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Μακάμπι - Ματς επιβίωσης το επόμενο για πρόκριση στο Final Four

Ο Παναθηναϊκός AKTOR πλήρωσε το κακό του πρώτο ημίχρονο, πήγε να κάνει μία τεράστια ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, αλλά τελικά ηττήθηκε με 85-83 από τη Μακάμπι στο Game 3 στη Χάλα Πιονίρ χάρη σε δύο βολές του Λορέντζο Μπράουν στα 2.6" πριν το φινάλε. Οι πράσινοι είναι πια με την πλάτη στον τοίχο και θα πάνε για το all-in στο Game 4.

Με την πλάτη στον τοίχο βρίσκεται ο Παναθηναϊκός AKTOR μετά την ήττα του με 85-83 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Game 3 της μεταξύ τους σειράς.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν πολύ μακριά από τον καλό της εαυτό σε άμυνα, αλλά και επίθεση το βράδυ της Μεγάλης Τρίτης (30/4) στη Χάλα Πιονίρ, μπροστά σε σχεδόν 1.000 οπαδούς των Ισραηλιών, αλλά και υπό το βλέμμα του Δημήτρη Γιαννακόπουλο, όμως λίγο έλειψε να κάνει μία τεράστια ανατροπή στην τελευταία περίοδο με μπροστάρη τον Κέντρικ Ναν. Το τριφύλλι έφερε το ματς στα ίσια 83-83, αλλά ο Λορέντζο Μπράουν υπέγραψε τη νίκη των Ισραηλινών με δύο βολές στα 2.6" πριν το τέλος.

Πλέον, θα πρέπει να κάνει all-in για το Final Four του Βερολίνου στο Game 4.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Κλίβελαντ 5 (1/5 τρίποντα), Γουέμπ 8 (4 ριμπάουντ), Μπράουν 16 (2/5 τρίποντα), Σόρκιν 6 (3 ριμπάουντ), ΝτιΜπαρτολομέο 2, Ριβέρο 8 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κοέν 3 (4 ασίστ), Μέιερ, Τόμασον, Νίμπο 22 (10/13 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπλατ 2 (6 ασίστ), Κόλσον 13 (5 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 9, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας (4 ασίστ), Παπαπέτρου 17 (6 ριμπάουντ), Γκραντ 6 (5 ριμπάουντ), Ναν 25 (5/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Λεσόρ 14 (6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 2, Μήτογλου 10, Μαντζούκας